הזונים של היראטה


טכניקת הזונים של היראטה –

HIRATA ZONE THERAPY

בטבענו האנושי וכמטפלי שיאצו אנו תמיד מחפשים דרכים שונות ובעיקר נוספות להגיע לשורש הבעיה של המטופל ולטפל בה בדרך המיטבית . נכון שאנו לומדים במהלכי שנות הלימוד בשיאצו דרכים יעילות לאבחון וטיפול ואף מגיעים לתוצאה טיפולית טובה , אבל יצר "החקרנות" והחיפוש הבלתי פוסק מסיום הלימודים ובמהלך הטיפולים הרבים שאנו מבצעים למגוון המטופלים אנו רוצים לדעת יותר , לחפש "כלי עבודה" נוספים , טכניקות יעילות , שישלבו את הידע והניסיון שרכשנו ויעלו אותנו מדרגה באיכות הטיפול ובתוצאות הטיפוליות .

בקריאת ספרות מקצועית של מאסטרים שונים אנו תמיד מתפעלים מהגישות החדשניות , מהדרך הטיפולית וצורת החשיבה המקורית המתבססת על ניסיונם הרב של המאסטרים השונים , כך התגלגל לידי הספר של אומנקה , "המרדף אחרי זנב הדרקון" .

החלטתי לשתף אתכם בניסיון המעשי באחת מהטכניקות המוצגות בספרו של אומנקה , כאשר על הטכניקה הבסיסית המוצגת בספר "הלבשתי" או יישמתי טכניקות שלמדנו אנו במהלך שנות הלימוד בשיאצו ולבנות על בסיסה סדנת העצמה לתלמידי שנה ב – באילת בה משולבים על טכניקת הבסיס , טכניקות נוספות שלמדנו במהלך שנת הלימודים .

טכניקת הזונים של היראטה : טכניקת הבסיס

(מתוך הספר המרדף אחר זנב הדרקון , של דר' יושיו מנקה )

מאסטר היראטה חילק את גוף האדם ל 12 זונים , (קטעים , אזורים ) המייצגים את 12 האיברים או המרידיאנים . החלוקה לאזורים היקפיים בידיים , רגליים , בטן וגב , ראש וצוואר .

במהלך הטיפול בשיאצו , כאשר אנו מגיעים לאזור מסוים שהוא כואב , רגיש , קיו או ג'יטסו , אזי אנו יכולים להבין על איזה איבר או מרידיאן מדובר ולטפל דרך המרידיאן בהתאמה .

ברור שאם האזור כואב מאוד , או לא נותן תוצאה טיפולית "כאן ועכשיו" בעבודה על המרידיאן בהתאמה , אזי ניתן לעבור לאזור דומה בגפה הנגדית למשל ולטפל דרך האזור הזה ברגישות המקורית שנמצאה . (כמובן שנחזור לבדוק את מידת הרגישות או הכאב באזור המקור שממנו יצאנו לעבודה בגפה הנגדית ) ברוב המקרים התוצאה תהיה מהירה ויעילה .

ברור גם כן , שכאשר המטופל מציג , או אנו מבינים שמצבו נובע מכשל באחד מחמשת הרגשות , או הסימפטומים הם פסיכולוגיים או חרדות למשל , אזי הנטייה תהיה לעבוד בזון המתאים באזור הצוואר או הראש ( שהם הקרובים יותר למוח ) .

פיתוחים וישום גישות טיפוליות שלמדנו :

 1. קיו וג'יטסו :

ברור שאם מצאנו באזור של זון מסוים קיו או ג'יטסו נטפל באזור זה בהתאמה תחילה לפני שניגש לאותו אזור בגפה נגדית , הכוונה למשל בגי'טסו בנקודה מסוימת על הזון נמקם אגודל בבושי , או כף יד , "נזמן" את הגיטסו לעלות אלינו וכשנרגיש אותו , נחזיר אותו פנימה בלחיצה תוך כדי שימוש בנשימה נכונה.בעצם זה נכון לגבי כל קיו או גי'טסו שמצאנו בכל מקום בגוף , אבל השוני פה הוא בזה שאנו עכשיו יודעים לאיזה איבר או מרידיאן קשור הקיו או הג'יטסו שמצאנו עפ"י הזון .

 1. עפ"י תשאול :

ברור שכאשר ביצענו תשאול מקיף ויש לנו את נגזרות הסינדרומים מהתשאול , ואנו מבינים איזה מרידיאן בקיו ואיזה מרידיאן בג'יטסו , אנו יכולים לפנות ישירות לטיפול בזון בהתאמה ולחפש בזון את הרגישויות בהתאמה לקיו ולג'יטסו , בהיקף הזון וכאשר נמצא אותו בזון נטפל בהתאמה (ועפ"י מה שלמדנו נטפל תחילה בקיו ולאחר מכן בגיטסו )

 1. עפ"י אבחנת בטן :

כאשר אנו עורכים אבחנת בטן (הראה דיאגנוזה) כפי שלמדנו ומסיקים ממנה מיהו הקיו והג'יטסו הדומיננטי אנו יכולים לפנות לזון הקיו (בגפיים בדרך כלל) בהתאמה ולחפש בזון את האזור הרגיש ביותר בהיקף ולטפל בהתאמה ואחר כך לגשת לאזור הג'יטסו בהתאמה על הזון בהיקף ולטפל בהתאמה . אחר כך נחזור לבטן ונבדוק את השיפור שהתקבל . ברוב המקרים תתקבל תוצאה טיפולית טובה ושיפור משמעותי מיידי "כאן ועכשיו"

 1. עפ"י אבחנת גב :

כאשר אנו עורכים אבחנת אזורית בגב , כפי שלמדנו ומסיקים ממנה מיהו הקיו והג'יטסו הדומיננטי אנו יכולים לפנות לזון הקיו בהתאמה על הגפיים בדרך כלל ולחפש בזון את האזור הרגיש ביותר בהיקף ולטפל בהתאמה ואחר כך לגשת לאזור הג'יטסו בהתאמה על הזון בהיקף ולטפל בהתאמה . אחר כך נחזור לגב ונבדוק את השיפור שהתקבל . ברוב המקרים תתקבל תוצאה טיפולית טובה ושיפור משמעותי מיידי "כאן ועכשיו"

 1. אזורים בהצלבה :

כאשר אנו בוחרים לעבוד על אזורים בהצלבה אזי הגישה מספקת כלי טיפולי טוב בהחלט . למשל כאבי בכתף ימין , שממש אי אפר לנגוע בגלל כאב עז , אפשר למצוא היכן מוקד הכאב על הזון שבכתף ימין ולגשת לטפל על אותו זון במפרק האגן הנגדי , שמאל, בהתאמה , שם נחפש רגישויות נטפל בהן ונחזור לבדוק בכתף ימין את השיפורברמת הכאב . ברור שאפר לבצע זאת על כול האזורים המפרקיים בהצלבה כמו שלמדנו .

 1. לחיצת קיו וג'יטסו בו זמנית :

פיתוח נוסף יכול להיות כזה למשל , נבצע אבחנת בטן , נמצא את הקיו והגיטסו הדומיננטיים , נמקם אגודל אחת על הזון בהתאמה ברגל על מרידיאן הקיו . אגודל שנייה נמקם על הזון בהתאמה בידנגדית על המרידיאן בג'יטסו . כלומר אנו לוחצים בו זמנית על הקיו והגיטסו בהצלבה בשני זונים . ממתינים תוך כדי לחיצה עד אשר אנו מרגישים איזון בין שתי הנקודות . בסיום חוזרים לבדוק בבטן את השיפור שהתקבל .

(הערה : הטכניקה הספציפית הזו שאובה גם היא מספרו של יושיו אומנקה המתאר

מעבר של יונים על מוליך חשמלי בין נקודת ג'יטסו לקיו בדיקור , מאחר ואנו עדיין

לא דוקרים במחטים אנו יכולים להשתמש באגודלים . מי שמדקר מביננו יכול

ליישם גישה זו בדיקור ומוליך חשמלי )

 1. שימוש בקטעי המרידיאנים על הזון :

למשל באבחנת בבטן מצאנו טחול בקיו וכיס מרה בג'יטסו

אפשרות 1 :

הולך לאזור הזון טחול , עליו מוצא את קטע מרידיאן כיס המרה ובהצלבה לאזור זון כיס מרה מוצא את קטע מרידיאן הטחול

מחפש נקודות רגישות בשתי אזורים מוצלבים אלה ומטפל בהם עד לשחרור הקיו והג'יטסו .

אפשר עפ"י מה שלמדנו קיו – ג'יטסו – קיו , אבל אפשר גם לנסות לחיצה בו זמנית על שתי הנקודות .

אפשרות 2 :

על הזון של הטחול מחפש את קטע מרידיאן הטחול ולוחץ , וזון כיס המרה מחפש את קטע מרידיאן כיס המרה ולוחץ . גם כאן אפשר לבצע קיו – ג'יטסו - קיו , או לחיצה בו זמנית על שתי הנקודות

 1. אומנקה האמר : פטיש ואזמיל של אומנקה

אומנקה בספרו מתאר טכניקה של פטיש ואזמל מעץ , לתיפוף על נקודות עפ"י מקצב פעימות הדופק .

ובכן אפשר ליישם גם שילוב של שתי הטכניקות האלה יחד .

 1. מוצאים את הקיו והג'יטסו הדומיננטיים עפ"י אבחנת בטן , גב וכדומה

 2. מוצאים את קצב פעימות הדופק ע"י מישוש ביד (בדרך המקובלת )

 3. מציבים את אזמל העץ על הזון הקיו בהתאמה על הגפה בנקודה הרגישה , ובאמצעות הפטיש מתופפים על האזמל לפי קצב הפעימות (מומלץ לפי סטים של 7 לאישה ו 8 לגבר כ 3 פעמים )

 4. מציבים את אזמל העץ על הזון הג'יטסו בהתאמה על הגפה הנגדית בנקודה הרגישה , ובאמצעות הפטיש מתופפים על האזמל לפי קצב הפעימות (מומלץ לפי סטים של 7 לאישה ו 8 לגבר כ 3 פעמים )

 5. אחר כך בודקים שיפור .

 6. הערה : טוב מאוד לטיפול בבעיות אורטופדיות , מפרקים , ומוקדי כאב .

לסיכום :

הובאה בפניכם טכניקה בסיסית , הזונים של היראטה , לכשעצמה טכניקה יעילה וטובה מאוד לטיפול בבעיות אקוטיות .

על טכניקה זו יישמנו מס' טכניקות שונות שלמדנו במהלך שנות הלימוד שלנו בשיאצו .

נכון הצגתי בפניכם מספר רב של שימושים , והשאלה הנשאלת כמעט תמיד היא מתי להשתמש בכול סוג של טכניקה ?

ניסיוני מלמד שאין נכון או לא נכון , צריך לנסות , לבדוק , להפעיל את האינטואיציה וליישם . הלימוד מהניסיון הוא היעיל ביותר , לדעתי אלה הם כלים בארגז הכלים של המטפל , ועלינו להשתמש בהם כאשר אנו רוצים .

ניסיוני מלמד שברוב בעיות המפרקים , הבעיות האורטופדיות , כאב אקוטי , "נתקעתי בטיפול" ולא מצליח לייצר שינוי משמעותי אזי אני שולף את אחת מהטכניקות האלה , תמיד הם יתנו תוצאה טיפולית טובה .

בן שימול גבריאל

מטפל שיאצו ורפואה סינית

מקורות : מתוך הספר המרדף אחר זנב הדרקון , של דר' יושיו מנקה

מפת הזונים של היראטה :

1. אסטמה , ברונכיט

2. ראות

3. לב

4. כבד

5. כיס המרה

6. טחול

7. קיבה

8. כליות

9. מעי גס

10. מעי דק

11. שלפוחית שתן

12. מערכת המין

הערה : אין ייצוג לתלת מחמם , ולמעטפת הלב עפ"י מפה זו .

בבליוגרפיה :

Chasing the dragon's tail – yoshio manaka ' md – 1995

#שיאצו #רפואהסינית